1483 Sokak No:2/C Doğanlar Bornova İzmir Turkey
+90 232 433 03 44

TURKCOAT Şubat-Mart 2018 RÖPORTAJI

Sayın Deniz Sülar okurlarımıza kısaca eğitiminizden ve sektördeki profesyonel özgeçmişinizden bahseder misiniz?

Üniversite eğitimimi ilk tercihim olan Elektrik – Elektronik Mühendisliği bölümünde tamamladım. Mezuniyetimden sonra ilk profesyonel iş hayatım 1997 yılında başladı. Türkiye’nin önde gelen boya ve kimya firmalarında teknik birimlerde yöneticilik deneyimlerimden sonra, iş ortağım Kimya Mühendisi Sayın Sertaç Kıter ile birlikte 2014 yılında KAIROS A.Ş.’yi kurduk.

KAIROS’un kuruluşundan bu yana gelişen süreci ana hatlarıyla anlatabilir misiniz?

İlk yerli dispensing sistemleri üreticisi olmak ve coating sektörüne mühendislik ve danışmanlık hizmetleri sağlamak amacıyla kurulan KAIROS, geçen yaklaşık dört yıl içinde ürün ve hizmet çeşitliliğini arttırarak büyümeye devam etmektedir.

Yurt için ve yurt dışında kurulumlarını gerçekleştirdiğimiz dispensing sistemleri ile birlikte ADA Color markamızın bilinirliği artmakta ve bu da bizi global rekabet içinde her geçen yıl biraz daha güçlü bir konuma taşımaktadır.

ADA Color dispensing sistemleri üretimi KAIROS’un ana faaliyet konusu olmakla beraber coating sektörüne yeni tesis kurulumu, proses geliştirme ve otomasyon konularında da hizmet sağlamaktayız. Özellikle Ex-Proof sistemler konusundaki deneyimlerimizi ürün ve hizmetlerimize aktarıyoruz.

Ürün gruplarınız ve hizmet verdiğiniz sektörler hakkında bilgi verebilir misiniz?

Şirketimizin faaliyetlerinin odak noktasında ADA Color markası ile ürettiği mürekkep ve boya kullanımı için solvent bazlı ve su bazlı otomatik dispensing sistemleri bulunmaktadır.

Dispensing sistemleri, özellikle özel ve ara renk ürünlerin sistem üzerinde bir veri tabanında saklanan reçetelere göre renk pastaları, bağlayıcılar ve diğer komponentlerin otomatik bir şekilde hassan olarak dozajlanarak üretilmesi için kullanılır. İşlemin otomatik olarak gerçekleştirilmesi operatör kaynaklı hataların önüne geçmekte ve ürün kalitesinin devamlılığını garanti altına almaktadır. Ayrıca gerçekleştirilen tüm üretimlerin gerçek miktarları ile birlikte sistemde kaydedilmiş olması geriye dönük izlenebilirlik sağlamaktadır. Komponentlerin kapalı bir sistem içinde kullanılması buharlaşma, kuruma veya kabuklanma problemlerinin de önüne geçmektedir. Sistemde istenilen ürünün anında ve sadece istenilen miktar kadar üretilebilmesi de stok seviyelerinin azalmasını sağlamaktadır.

ADA Color dispensing sistemleri, müşterilerin ihtiyaçlarına göre; varil, IB veya tanktan beslenen 12’den 60 adete kadar komponent kullanabilmektedir. İki kademeli valf sistemi ile 1g hassiyetle dolum yapılabilmektedir. Otomatik sirkülasyon ve otomatik valf temizleme sistemi doğru ve optimum dolumun gerçekleşmesini sağlar. Windows tabanlı ve kullanımı kolay Türkçe yazılım kullanıcıların tüm ihtiyaçlarını karşılayacak özelliklere sahiptir. Ayrıca ADA Color dispensing sistemleri, manuel kontrol yedekleme sistemine de sahiptir. Bu sayede olası bir PC arızası durumunda sistem manuel olarak da kullanılabilmektedir.

Müşterilerimizden gelen istekler doğrultusunda üretime başladığımızdan bir başka ürün grubumuz da ADA Fill dolum sistemleridir. 30 lt’ye kadar kova ve 200 lt’ye kadar varillere dolum için tasarlanmış tek veya çok kafalı yarı otomatik Ex-Proof dolum sistemlerinin üretimini gerçekleştirmekteyiz. Kova, varil ve IBC’lerdeki ürünlerin karıştırılması için farklı ebat ve güçlerde ürettiğimiz ADA Mix havalı karıştırıcılar ile müşterilerimizin Ex-Proof karıştırıcı ihtiyaçlarına da cevap verebilmekteyiz.

Müşterilerinizin memnuniyeti için satış öncesi ve sonrası destek faaliyetler, sağlıyor musunuz? Ürünlerinizin güvenilirliği ve şirketinizin devamlılığı için uyguladığınız kalite ilkeleriniz nelerdir?

KAIROS olarak sunduğumuz tüm ürün ve hizmetlerde müşteri memnuniyetini sağlamak ana hedefimizdir. Sahip olduğumuz tüm bilgi birikimimizi ve tecrübelerimizi müşterilerimizle paylaşarak, müşterilerimize sadece tedarikçi olmanın ötesinde bir çözüm ortağı olarak hizmet vermekteyiz.

Ürünlerimizde en güvenilir ve kaliteli bileşenleri kullanarak ve tasarım kriterlerimizde dayanıklılık ve kullanım kolaylığı ön plana çıkararak müşteri memnuniyetini sağlamak ve marka imajımızı güçlendirmek istiyoruz.

Sürdürülebilir bir büyüme için satışlarımızı arttırırken teknik destek, servis ve Ar-Ge faaliyetlerimizi de geliştiriyoruz.

Hedef ve projeleriniz hakkında bilgi verir misiniz?

Türkiye ve komşu ülkelerle başladığımız pazarımızı geliştirerek ADA Color markamızı global ölçekte rekabetçi bir konuma getirmek ana hedefimizdir. Müşteri memnuniyeti ve marka imajını en üst seviyede koruyabilmek ve rekabetçi olabilmek için Ar-Ge çalışmalarına önem veriyoruz. ADA Color dispensing sistemlerimizle ilgili olarak 2018 yılı içinde hayata geçirmeyi planladığımız rekabetçi olabilmek adına büyük bir adım atmış olacağız.

paintistanbul & Turkcoat 2018 Fuarı hakkında düşünceleriniz ve beklentileriniz nelerdir? Fuarda sergileyeceğiniz ürünlerinizden bahseder misiniz?

paintistanbul%Turkcoat fuarını sektördeki birçok firmayı bir araya getiren başşarılı bir organizasyon olarak değerlendiriyoruz. Ayrıca iki yılda bir düzenlenmesinin de fuarın ilgi ve bekleti ve beklenti düzeyini arttırdığını düşünüyoruz.

KAIROS olarak fuarda bu yıl, standımızda müşterilerimize çalışır durumda bir dispensing sisteminin yanı sıra ADA Fill dolum sistemi ve ADA Mix havalı karıştırma sistemlerimizi de sergilemek istiyoruz.

Türk Boya sektörü hakkında düşünceleriniz nelerdir?

Türkiye’deki boya sektörü, son yıllarda ekonomideki büyümeye paralel olarak kişi başı tüketimde dünya ortalamalarının üzerine çıkmıştır. Bu büyümenin gerek hammadde gerekse makine-ekipman tedariğinde iç kaynaklara dönmesi ekonomimize daha olumlu yansıyacaktır.